WHEELIZ to Projekt, który odpowiada na potrzeby osób poruszających się na wózkach, które nie mogą przemieszczać się swobodnie z uwagi na brak dostosowanego transportu publicznego lub brak możliwości wynajmu dostosowanego do ich potrzeb samochodu lub brak możliwości zamówienia dostosowanej taksówki.

Pomysł zrodził się we Francji, gdzie właścicielami ponad 100 000 aut przystosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach są prywatni właściciele. Koncepcja polega na wypożyczaniu przez właścicieli takich aut, jeśli nie korzystają z nich na co dzień, tym, którzy ich potrzebują (tzw. wypożyczalnia aut dostosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach).

Takie rozwiązanie zapewnia mobilność każdej osobie poruszającej się na wózku.

Więcej o Projekcie na stronie: http://www.nesta.org.uk/wheeliz

Przedstawiamy również rozwiązania nagrodzone w Konkursie SPOŁECZNY START UP. KONKURS NA INNOWACYJNE PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE tematycznie powiązane z Projektem „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych):

W pierwszej edycji Konkursu w roku 2015 wśród laureatów znalazła się Spółdzielnia Socjalna FADO, która postanowiła stworzyć narzędzie, dzięki któremu każda organizacja lub firma będzie mogła w szybki i skuteczny sposób sprawdzić, w jakim stopniu jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Prosta w obsłudze aplikacja internetowa pozwala w przejrzysty sposób sprawdzić podstawowe wskaźniki, w odniesieniu do których trzeba będzie przeprowadzić istotne zmiany i zniwelować bariery architektoniczne. Dzięki narzędziu Spółdzielni Socjalnej FADO zapewnienie usług dostępowych stanie się standardem, który każda nowoczesna organizacja i firma powinna posiadać.

Więcej o działalności Fundacji Socjalnej FADO na stronie: http://www.spoldzielniafado.pl/

W drugiej edycji Konkursu, rozstrzygniętej we wrześniu 2016 r., nagrodzona została aplikacja HospiCare usprawniająca kontakt pomiędzy lekarzami, terapeutami i opiekunami nieuleczalnie chorych dzieci.

Więcej o aplikacji HospiCare na stronie: http://www.hospicare.pl