Przykłady2018-10-31T11:42:11+01:00

Project Description

PRZYKŁADY

Zachęcamy do zapoznania się z przykładami wdrożonych już innowacyjnych rozwiązań z zakresu usług opiekuńczych dla osób zależnych, które, mamy nadzieję, zainspirują do poszukiwania własnych pomysłów!

W pierwszej kolejności  przedstawiamy rozwiązania nagrodzone w trzeciej edycji Konkursu na Europejskie Innowacje Społeczne, tj. w roku 2015, która dedykowana była „Nowym ścieżkom wzrostu” (ang.: ‘New Ways to Grow”).

Wśród wyróżnionych pomysłów, a tematycznie powiązanych z Projektem „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych) na uwagę zasługują:

 

PROJEKT: APIFORM – SIT-IN BEEKEEPENG (Bośnia i Hercegowina)

APIFORM – SIT-IN BEEKEEPENG to Projekt, w ramach którego zaproponowano rozwiązanie umożliwiające osobom poruszającym się na wózkach samodzielne zajmowanie się pszczelarstwem, dla których to hobby i styl życia. Pomysł polegał na zaprojektowaniu ula dostosowanego do potrzeb tych osób, tj. takiego który może być obsługiwany w pozycji siedzącej, bez konieczności pomocy sprawnych osób trzecich.

Więcej o Projekcie na stronie: http://www.nesta.org.uk/apiform-sit-beekeeping

PROJEKT: SAMARITAN MOBILE CARE COMPLEX (Łotwa)

SAMARITAN MOBILE CARE COMPLEX to inicjatywa, w ramach której udzielana jest mobilna pomoc osobom starszym zamieszkującym na obszarach wiejskich na Łotwie, które w miejscu swojego zamieszkania nie mają w ogóle, lub mają znacznie utrudniony dostęp do podstawowej infrastruktury, jak również pomocy  społecznej, opieki medycznej, itp.

Pomoc świadczona jest przez osoby docierające do potrzebujących specjalnie dostosowanymi samochodami wyposażonymi w podstawowy sprzęt sanitarny (m. in. pralkę), które pomagają swoim podopiecznym w czynnościach dnia codziennego takich na przykład jak: sprzątanie mieszkania, rąbanie drewna na opał, zmiana pościeli. Wykonują również podstawowe usługi: medyczne, fryzjerskie, kosmetyczne. Często świadczą też pomoc psychologiczną.

Takie rozwiązanie umożliwia osobom starszym pozostanie w miejscu ich zamieszkania bez potrzeby przenoszenia się do domów opieki.

Więcej o Projekcie na stronie: http://www.nesta.org.uk/samaritan-mobile-care-complex

PROJEKT: SMART HEARING AID (Chorwacja)

SMART HEARING AID to „INTELIGENTNY APARAT SŁUCHOWY” pozwalający osobom z zaburzeniami słuchu łatwiej komunikować sięwspółdziałać z otoczeniem. Osoba korzystająca z tego rozwiązania ma pełną kontrolę nad urządzeniem (to jak operowanie pilotem do telewizora). Użytkownik może zadecydować na jaką odległość chce słyszeć, jakie rodzaje dźwięków i hałasów mają do niego docierać z otoczenia, kogo chce usłyszeć, itd. A to wszystko z wykorzystaniem tak popularnych dzisiaj smartfonów.

Więcej o Projekcie na stronie: http://www.nesta.org.uk/smart-hearing-aid

PROJEKT: THE FREEBIRD CLUB (Irlandia)

THE FREEBIRD CLUB to rozwiązanie skierowane do osób starszych oparte na międzynarodowej platformie internetowej umożliwiającej jej użytkownikom – seniorom wynajem pokoju w domu drugiej osoby (na przykład podczas wakacji) za ustaloną opłatę za nocleg. Co więcej zgodnie z koncepcją THE FREEBIRD CLUB, podczas wizyty gospodarz jest obecny w domu, aby wspólnie spędzać czas ze swoim gościem (pokazywanie okolicy, wspólne oglądanie zdjęć, rozmowy, itp.).

Zaproponowane rozwiązanie daje osobom starszym zupełnie nowe możliwości – z jednej strony  podróżowania, z drugiej wykorzystania posiadanych prze nich mieszkań czy domów w celach zarobkowych, a co najważniejsze pozwala na poznanie rówieśników i wspólne spędzanie z nimi czasu, co z kolei wpływa na lepszą samoocenę i samopoczucie.

Koncepcja THE FREEBIRD CLUB rozwiązuje zatem dwa z najważniejszych problemów  starzejącego się społeczeństwa, tj. przeciwdziała izolacji i samotności osób starszych oraz niweluje niepewność i zależność finansową spotęgowaną przez niewystarczającą wysokość rent czy emerytur. Dodatkowo wzbogaca życie osób starszych o doświadczenia związane z podróżowaniem i obcowaniem z drugim człowiekiem.

Więcej o Projekcie na stronie: http://www.nesta.org.uk/freebird-club

PROJEKT: WHEELIZ (Francja)

WHEELIZ to Projekt, który odpowiada na potrzeby osób poruszających się na wózkach, które nie mogą przemieszczać się swobodnie z uwagi na brak dostosowanego transportu publicznego lub brak możliwości wynajmu dostosowanego do ich potrzeb samochodu lub brak możliwości zamówienia dostosowanej taksówki.

Pomysł zrodził się we Francji, gdzie właścicielami ponad 100 000 aut przystosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach są prywatni właściciele. Koncepcja polega na wypożyczaniu przez właścicieli takich aut, jeśli nie korzystają z nich na co dzień, tym, którzy ich potrzebują (tzw. wypożyczalnia aut dostosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach).

Takie rozwiązanie zapewnia mobilność każdej osobie poruszającej się na wózku.

Więcej o Projekcie na stronie: http://www.nesta.org.uk/wheeliz

Przedstawiamy również rozwiązania nagrodzone w Konkursie SPOŁECZNY START UP. KONKURS NA INNOWACYJNE PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE tematycznie powiązane z Projektem „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych):

W pierwszej edycji Konkursu w roku 2015 wśród laureatów znalazła się Spółdzielnia Socjalna FADO, która postanowiła stworzyć narzędzie, dzięki któremu każda organizacja lub firma będzie mogła w szybki i skuteczny sposób sprawdzić, w jakim stopniu jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Prosta w obsłudze aplikacja internetowa pozwala w przejrzysty sposób sprawdzić podstawowe wskaźniki, w odniesieniu do których trzeba będzie przeprowadzić istotne zmiany i zniwelować bariery architektoniczne. Dzięki narzędziu Spółdzielni Socjalnej FADO zapewnienie usług dostępowych stanie się standardem, który każda nowoczesna organizacja i firma powinna posiadać.

Więcej o działalności Fundacji Socjalnej FADO na stronie: http://www.spoldzielniafado.pl/

W drugiej edycji Konkursu, rozstrzygniętej we wrześniu 2016 r., nagrodzona została aplikacja HospiCare usprawniająca kontakt pomiędzy lekarzami, terapeutami i opiekunami nieuleczalnie chorych dzieci.

Więcej o aplikacji HospiCare na stronie: http://www.hospicare.pl

POZOSTAŁE PRZYKŁADY INNOWACJI SPOŁECZNYCH, KTÓRE WARTO PRZEŚLEDZIĆ

PROJEKT: BE MY EYES

BE MY EYES to aplikacja smartfonowa umożliwiająca osobom niewidomym uzyskanie niezbędnej im pomocy w wykonywaniu czynności dnia codziennego przy wykorzystaniu wideo rozmowy z wolontariuszami. Aplikacja ułatwia wykonywanie zadań, których upośledzenie narządu wzroku znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia, na przykład odczytywanie rozkładu jazdy na przystanku, treści na puszce z gotową żywnością, zapoznawanie się z ulotką,  itp. Za pośrednictwem obrazu przekazywanego z kamery w komórce niewidomego, wolontariusz odczytuje informację, a następnie przekazuje ją ustnie.

Pomysłodawcą aplikacji jest Hans Jørgen Wiberg, sam będący osobą niewidomą. Pomysł na aplikację stanowi odzwierciedlenie dostrzeżonej przez niego samego, jako osoby zależnej, potrzeby osób niewidomych.

Strona Projektu: http://www.bemyeyes.org/

PROJEKT: EKSO GT

EKSO GT to urządzenie stanowiące rodzaj egzoszkieletu (mechanizm mocowany na zewnątrz ciała, którego celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika), umożliwiającego osobom niepełnosprawnym oraz rehabilitowanym po ciężkich wypadkach wykonywanie niedostępnych dla nich w inny sposób czynności, takich na przykład jak samodzielne chodzenie.

Urządzenie jest obecnie wykorzystywane w 130 centrach rehabilitacji na całym świecie stanowiąc jednocześnie szansę na powrót do fizycznej sprawności m.in. dla osób z uszkodzonym lub przerwanym rdzeniem kręgowym.

Strona Projektu: http://www.eksobionics.com/

PROJEKT: GYROGLOVE

Drżenie rąk jest przypadłością utrudniającą życie ponad 200 milionom ludzi na całym świecie, powodowaną m. in. przez postępującą chorobę Parkinsona. Schorzenie to w znaczący sposób obniża ich jakość życia, niejednokrotnie uniemożliwiając samodzielne wykonywanie wielu czynności dnia codziennego.

Opracowane przez grupę studentów Imperial College specjalne rękawice wyposażone zostały w system żyroskopowy, który zapewnia znaczące zmniejszenie efektu drżenia rąk, co pozwala osobom chorym i zależnym samodzielnie wykonać większą liczbę, dotychczas dla nich niedostępnych, czynności (jak na przykład: trzymanie, podnoszenie czy przenoszenie przedmiotów, itp.).

Strona Projektu: http://www.gyrogear.co/

PROJEKT: BIG LAUNCHER

BIG LAUNCHER to czeska aplikacja działająca na smartfonach z systemem Android umożliwiająca używanie telefonu osobom z upośledzonym narządem wzroku (niedowidzącym lub widzącym w stopniu słabym) oraz osobom starszym. Aplikacja po zainstalowaniu na smartfonie tworzy ekran startowy składający się z 6 dużych ikon zapewniających dostęp do najistotniejszych dla osób niedowidzących aplikacji, w tym sms (wiadomości są wyświetlane przy wykorzystaniu czcionek o dużej wielkości).

Strona Projektu: http://www.biglauncher.com/

PROJEKT: SILVER LINE

SILVER LINE (Srebrna Linia) oferuje 24-godzinną pomoc telefoniczną dla osób starszych zapewniając im tym samym dostęp do niezbędnych informacji, porad, wskazówek, jak również kontaktów z drugą osobą. Linia telefoniczna jest w pełni bezpłatna i dostępna w każdym dniu w roku. Pomoc oferowana jest przez przeszkolonych wolontariuszy, spośród których wielu to seniorzy. Wolontariusze tworzą grupy zainteresowań, do których przystąpić mogą osoby starsze zainteresowane rozmowami na konkretny temat.

Srebrna Linia pozwoliła w znacznym stopniu zmniejszyć poczucie wykluczenia u osób starszych, zapewniając im możliwość kontaktu z drugą osobę. Biuro główne linii telefonicznej działa w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Strona Projektu: http://www.thesilverline.org.uk

PROJEKT: GOODGYM

GOODGYM to wspólnota zrzeszająca biegaczy oraz osoby regularnie uprawiające fitness, które postanowiły wykorzystać swój zapał do ćwiczeń fizycznych dla realizacji działań związanych z pomocą osobom potrzebującym (w tym seniorom). Zachętą do uczestnictwa w Projekcie są wyznaczane sportowcom cele sportowe do wykonania. W ramach tygodniowego celu treningowego wolontariusze odwiedzają osoby potrzebujące wsparcia, zapewniając im tym samym towarzystwo, przyjazną rozmowę, itp. Dzięki temu sportowcy wykonują zamierzone cele treningowe, a osoby starsze nawiązują znajomości, zyskują słuchaczy oraz uczestniczą w życiu społecznym, co znacząco poprawia ich samopoczucie i samoocenę.

Strona Projektu: http://www.goodgym.org

Jak tylko uda nam się wyszukać kolejne ciekawe rozwiązania, na pewno je opublikujemy!